Molla ne shtatzani

V itamin B17 gjithashtu e quajtur Amygdalin apo laetrile eshte njera nga substancat me kontraverze ne hulumtim te kancerit. Eshte dicka qe ne menyre te natyrshme ndodhe ne fara te frutave, ne disa prej kokrrave manaferrane fije liri, mel dhe disa prej fasuleve, flete, barishta dhe kokrra si arra, lajthite, etj.

E lavderuar larte nga Dr. Ernst T. Krebs si ilaq per kancer disa dekada me heret, qysh moti eshte diskredituar nga mjeksia ortodokse si mashtrime. Hulumtuesi i respektuar Dr. Kanematsu Sugiura eshte pushuar nga puna pasi ka refuzuar te publikoje rezultate falso te testeve ne Laetrile — ai qendroje pa lekunder ne besimin e tije ndaj saj Laetriles. Njeri nder ithtaret me te famshem te vitamines B17 eshte G. Edward Griffin, libri, video dhe artikujt e te cilit tentojne te zgjedhin te gjite pshtjellin.

Ky dhe hulumtuesit tjere pajtohen se kanceri eshte pak me shume se semundje mangesie. Ne disa kultura te njerezve, si Hunza dhe Eskimo ku hane ushqime te larta me nitriloside perberes ne faraas qe eshte degjuar per kancerin. Por sot, dietat moderne te sodit i kane te gjitha perpos se kane eliminuar kete materie ushqyese vitale. Institucionet e mjeksis ne anen tjeter kan punuar shume per te zvogluar besimin ndaj kesaj substance.

Pershkake se permbane nje molekule te cyanide. Por, artikujt, video dhe webfaqja nga Mr. Por gjithashtu shume tjere pajtohen se industria farmaceutike ka shume nxitje financiare per te siguruar qe vitamin B17 mbetet ilegale dhe e papranueshme nga institucionet e mjekesise. Ne paaftesi per te patentuar nje substance natyralisht te ndodhur dhe keshtu ne rrezik per te humbur nje industri miliardash ne vitenje lufte eshte shpallur ne radhet e para te hulumtimit te kancerit — secila ane duke perkrahur studime te ndryshme dhe efektivitetin e tyre.

Ne fakte eshte ilegale qe edhe te shesesh Leatrile si ilaq per kancer ne Amerike e bile disa jane burgosur per kete. Ushqime qe permbajen vitamin B17 jane: manaferrat, boronica, fasulet, kokrrat si arra, lajthit por veqanarisht bajamet e hidheta, dhe nje mori perimesh — por B17 me se shumti gjindet ne farat e kajsis nje fare e vogel qe gjindet brenda berthames — ne fakte thuhet se tri molla ne dite, me gjithe fara, mund te parandalojne kancerin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed. Share via. Qysh ke ajo thenja… nje molle ne dite? Mund te jet me e rendesishme se qe kemi ditur.

Like this: Like LoadingTe ushqehesh mire dhe mjaftueshem gjate shtatzanise eshte vendimtare per rritjen dhe zhvillimin e mbare te embrionit. Grate shtatzane duhet te konsumojne mesatarisht kalori ne dite, me shume se zakonisht. Edhe pse perzjerjet e stomakut gjate javeve te para mund ta bejne mjaft te veshtire arritjen e ketij objektivi, duhet te perpiqeni te ndiqni nje plan ushqimor te ekuilibruar mire. Mjeku juaj do te vleresoje nevojat tuaja per suplemente shtese.

Rsd max podcast

Gjate shtatzanise mund te keni perzierje te stomakut ne oret e mengjesit, diarre ose konstipacion. Mund te kete momente kur e keni te pamundur te fusni nje kafshate te vetme ne goje. Ja disa keshilla:. Mos tentoni te mbani diete apo te bini nga pesha kur jeni shtatzane - si ju, dhe femija juaj, keni nevoje per nutrientet e duhur ne sasine e mjaftueshme per te gezuar shendet te plote.

Mbani mend se nje pjese te konsiderueshme te kilogrameve qe keni shtuar do ti rrezoni qe javen e pare pas lindjes. Natyrisht qe mund te vazhdoni kete menyre te te ushqyerit edhe gjate shtatzanise. Nese perfshini ne menune tuaj ushqime nga te gjitha grupet dhe kombinoni burimet e proteinave ne menyren e duhur nuk ka asnje problem per mbarevajtjen e shendetit tuaj dhe te femijes.

Circles of confusion

Duke qene vegjetarjane, kujdes I vecante duhet bere me marrjen e duhur te proteinave, kalciumit dhe hekurit. Kalciumi eshte I nevojshem ne trup, nder te tjera, per te ndertuar kocka dhe dhembe te forte.

Për një trup të përsosur, ja kur duhet të hani molla dhe dardha

Gjithashtu, kalciumi luan rol te rendesishem ne mpiksjen e gjakut, ne funksionin normal te muskujve dhe nervave si dhe ne ritmin e duhur te rrahjeve te zemres. Pjesa me e madhe e kalciumit gjendet ne kockat tona. Femija qe rritet ne barkun tuaj ka nevoja te medha per calcium ne menyre qe te zhvillohet. Ne se ju nuk merrni sasine e nevojshme te kalciumit nepermjet ushqimit ditor, trupi juaj do te vere ne dispozicion calcium nga kockat tuaja, duke ju vene ne rrezik per humbje te mases tuaj kockore dhe per shfaqje te osteoporozes.

Osteoporoza shkakton hollim dramatik te kockave duke I bere ato me te brishta dhe me lehte te thyeshme.

molla ne shtatzani

Shtatzania eshte nje periudhe kritike per gruan per te konsumuar me shume calcium. Ne se ju nuk permbushni nevojat ditore ne calcium, pasojat nuk do te jene prezente menjehere. Atom und te shfaqen ne vitet me vone te jetes tuaj, sidomos prane fazes se menopauzes. Duke konsumuar te pakten 4 racione bulmet cdo dite do t'ju siguroje sasi te mjaftueshme kalciumi. Burimet me te pasura te kalciumit pervec bulmetit jane: zarzavatet me ngjyre jeshile te theksuar brokoli, spinaqiprodhimet e detit, peshku I vogel qe konsumohet bashke me halat si sardelet e vogla, fasulet, bajamet dhe frutat e thara.

Vitamina D eshte e nevojshme per perthithjen e kalciumit nga organizmi. Vitaminen D trupi e prodhon nepermjet ekspozimit ne rrezet e diellit. Hekuri eshte nje mineral I cili perben nje pjese teper te rendesishme te hemoglobines, nje substance ne gjakun tone qe mbart dhe transporton oksigjenin ne trup.

Hekuri gjithashtu, transporton oksigjen ne muskuj, duke I ndihmuar ato te funksionojne normalisht. Gjithashtu, hekuri rrit rezistencen tuaj ndaj stresit si dhe semundjeve.

Gjate shtatzanise trupi I gruas I rrit aftesite e tij per te perthithur si hekurin edhe kalciumin e ushqimeve qe disponohen ne aparatin tretes. Per kete arsye, eshte e nevojshme te konsumoni me shume hekur nderkohe qe jeni shtatzane.

Ha Farat E Molles

Marrja e nevojshme e hekurit nga dieta do t'ju siguroje qe ju dhe femija juaj jeni duke marre oksigjen mjaftueshem. Gjithashtu, do te parandaloje simptoma si lodhja, dobesia dhe depresioni.Kam problem me zorr me kersasin dhe kam gazra her pas here a mun mem tregu dikush se te kush muj mu kontrollu dhe qfar anlize duhet bahet sakt qe me ditt qka kam.

Mirmbrema a ka ndonje doktorr tme shpjegoj qfar mund te bej kam gazra ne bark sidomos kur ha buk me dhemb barku kur jam me njerzt afer kam gazra flm. Doktor kemi nji periudh javore qe komplet familja ka gazra sidomos ne te medhenjtqumshti na ngacmonpo ashu edhe frutat perimet edhe lakrat e zierapo ashtu edhe hurdheramos kemi bakterie kol apo zorr te ndjeshme. Per shume vjete vuaje shume nga kapselleku ,jame munduare me cdo menyre ta shmang e pa mundshme problemi vazhdon njesoje ,kame bere edhe vizita analizat me kane dal mire te zores ,kohet e fundit ha shume fruta dhe zarzavate dhe kame shume fryrje barku ,jam lodhur shume me kete problem me ndihmoni ju lutem cfare te bej.

Ju lutem ndihmoni. Nuk jam dr. Me dhem barku gjdo dite zakonisht ne mengjes kam bere krejt analizat ultrazanin e abdomenit mjeku me ka than se ki problem me gazra zakonisht me rrin i fryer pas ushqimit dhe kam dhimt koh pas kohe.

Kam problem me gazra dhe me kersasin zortt a din dikush mem tregu qa ka me ba ku me udhzu po me dit pse. Un e kam problemin vetem naten nuk flej dot gjume. Adelina kam dhimbje ne funi e barkut me duket se kur e baj nevojen e madhe me ndalet dhimbja me qecohet pak edhe kur urinoj me.

Pydantic django

Pershendetje doktor ,ja. Prsh doktor. Mirmbrema a ka ndonje doktorr tme shpjegoj qfar mund te bej kam gazra ne bark sidomos kur ha buk me dhemb barku kur jam me njerzt afer kam gazra te lutem me kontaktoni afar mund te bej.

Your e-mail address will not be published. Botohet nga "Publikime Shqiptare". Kryeredaktor Adrian Thano. Pranvera Kola May 22, Komento 44 Komente. Pershendetje edhe une ikam. Pershendetje, kam edhe une te njejtat symptoms si ti, qfare keni bere per sherim? Pershendetje Bana, Nuk jam dr. Jam shtatezan ne muaji e par ,mbasi ha ushqim kam fryrje dhe dhimbje barku cfar duhet te bej. Kam Problem masi te ha buk edhe tana me kerset lukthi die zorret qfar te bei dir kush mem tregu.

Killbuck creek distillery

Shiko komentet Komento. Click here to cancel reply. This may take a second or two.Infections in pregnancy have a specific meaning, based on the fact that it is not only a maternal but also a child infection that can leave serious and lasting consequences later. The causes of infections are the same as in the case of non-pregnancy; viruses, bacteria, protozoans. The closer to the time of birth, the more likely are bacterial infections group B streptococciwhile viral infections rubella, varicella, cytomegalovirus, parvo virus B19 are of particular importance during pregnancy.

Pregnancy is a very appropriate period for the development of an infection. During pregnancy, T lymphocyte function is depressed, and the normal flow of the birth canal often changes. Infections can occur during pregnancy, delivery or after birth.

The routes of infection can be ascendant-contagious, from the vagina and descendent from the uterine tubes. Babies, endangered depending on the time of infection The impact of the infection on the baby depends largely on the period in which the infection occurs the age of pregnancy. If severe embryo damage occurs, spontaneous failure occurs. All pyogenic infections, toxoplasmic or listeria infections, but also varicella or chlamydia are present. Fetopathies are defined as fetal damage in the later stages of pregnancy, after the 12th week of pregnancy until birth.

If the infection comes during this period of pregnancy, the subsequent consequences depend on the type of cause of the infection. Fetal infection has different course if it comes to infection with toxoplasmosis, varicella or rubella. Damage to various organ systems may occur, intrauterine growth retardation, premature birth, but a completely healthy baby can be born without any subsequent consequences. When it comes to maternal-only infection, then pregnancy infection can pass without any adverse effect on the baby.

Subsequent effects appear in the form of leukemia influenzatumors of the central nervous system varicellaor primary hepatocellular carcinoma hepatitis B. The infection can endanger the lives of both When it comes to the impact of infection on pregnancy progression, and even greater consequences can be expected for the pregnancy, especially if these infections are associated with high body temperature, or postnatal infections in the period of puerperium, or after failure.

In these cases, the course of the infection is very serious, with a large number of complications, with severe consequences. As a consequence of infection during pregnancy, amniotic membrane infections and premature amniotic membrane bursting are associated with spontaneous failure or premature birth, which is associated with high rates of child and maternal death. In this case T is shortening for Toxoplasmosis, O include hepatitis B, Parotitis, Treponema palidumR is shortening for rubella, C is shortening for cytomegalovirus, and H is shortening for herpes simplex virus.Jepet me qera amb biznesi ne bllok m2 neto per zyra call center, etj.

Tek turdiu center, jepet super ambjent komercial me qirame nje lokacion fantastik ne qender. Me qera super ambient i pershtatshem per lokal - pazari i ri - qender zone perfekte - cmimi eshte okazion q - sip totale m - sip neto e brendhme : m - kati:1 - katet e pallatit - vit Jepet me qera ambjent biznesi ne lezhe - qender, kati 2 me hyrje indipendente nga rruga, siperfaqe m2, vetrate e madhe nga rruga, 2 tualete, i pershtatshem per biznese te ndryshme.

Ambient ne fillim te rruges ali demi qe mund te perdoret per cdo lloj biznesi hapesire e bolleshme me strukture te rregullt, fasade xhami, ndricim dhe reklamim perfekt ne rruge kryesore kondicioner tualet Molla ne shtatzani dhe objekte per biznes dyqane dhe lokale.

molla ne shtatzani

Do te gjeni gazeta lokale me qira jap parking lavazh me qera bar kafe me qera tirane jap lokal me qera jap dyqan me qera magazina me qera dyqane dhe lokale me qera dyqane me qera ne tirane lokale me qera ne durres dyqan me qera tirane rruge kryesore.

Identifikohu Regjistrohu! Publiko Njoftim al English Albanian Italian. Rregullat - Reklama - Rreth nesh - Publiko Njoftim. Per te gjithe ju individ, punonjes apo sipermarres qe deshironi te merrni nje leje qarkullimi me makine duhet te aplikoni online. Cmimi min. Cmimi max.

Opsione Online 14 lexues 2 njoftime ne pritje. Amb Biznesi Bllok M2 Neto piceri. Premium 2.

Seksi Ne Shtatzani

Zyre Me Qera Ne Rr. Premium 3. Premium 4. Real Estate-molla ne shtatzani Molla ne shtatzani dhe objekte per biznes dyqane dhe lokale.Dafina, per ty eshte me mire te kesh kujdes ne ushqime, dmth te mos hash embelsira dhe ushqime me shume yndyre e shumicen e tyre ti zevendesosh me pem e perime, e gjithashtu te merresh me ndonje aktivitet fizik si vrapim, ose dil e loz me shume. Nuk eshte mire te merresh me dieta ngase je e re dhe akoma duke u rritur e zhvilluar.

Shendet dhe cdo te mire. Ju lutem a keni ndonje keshill lidhur me humbje ne pesh lidhur me barkun domenthen per trupin se mesa shof jam deformuar paska si shuumm dhe i gjith trupi eshte ber me sheja dhe e urrej kete gje shpresj te me ktheni nje perigje shum te shpejt dhe te vleresuar nga ana juaj. Rita, ketu ne sherohu. Lexo te gjitha dietat ne kete faqe. Keto jane hapa qe duhesh marresh ne menyre qe mos te kthehesh ne peshen e padeshiruar e te mirmbash peshen qe deshiron.

Cka po ben ti tash thejsht po ben diet e po kthehesh ne po te njejten ritem dhe menyre te jeteses qe ke bere para dietes, menyre e jetesese qe tka bere kilogram. Asnje diet nuk te ndihmon nese nuk ndryshon. Ndrro kete dhe do te ndryshosh per gjithmon.

Supa eshte thjesht dicka shtes qe ti mundesh me pi ose mos me pi fare. Te sugjeroj te pauzosh 3 dit e pastaj ta perseritesh prap, gjithmon nese veren dicka qe nuk eshte mire me shendetin tuaj ateher te sugjeroj te nderpresh dieten menjeher.

Kam provuar shum dieta po se di kam shtuar prap pesh,jam e gjat1. Keto kilo i kam qe 3 vite qe nga lindja e vajzes. Joca, shume e kan provuar dieten 7 ditore dhe kan patur sukses, kjo diete eshte e pak e mundimshme sepse kerkon ndryshim rigoroz te te ushqyerit.

Cfare perfitimesh ka nga molla nje person qe vuan nga diabeti?

Po qe se ke durimin te punosh me veten per nje kohe me te gjate atehere ndrysho te ushqyerit, pra ha me shume pem e perime, buken e bardh e zevendeso me te zez, pi uje pak me shume dhe me e rendesishmja merru me ndonje aktivitet fizik. Keshtu jo vetem qe humb peshe por edhe je perfundimisht me e shendetshme. Pershendetje desha tju pyse per dijet 7ditshe se vertet kam nevoj per dijet Te shpejt po ekam femijen be gj a endalon gjir kjo dijet Se nuk du Ta largoj vajzen pej gjir flm shum.

Ariola, nuk te propozoj ta provosh kete diet pasi qe ke femijen ne gji. Shendet dhe cdo te mire per ju. Pershendetje Diellza, nuk te kisha sugjeru ta provosh kete diet tani. Je e re dhe ke mundesi qe te humbesh pesh gradualisht, duke u kujdesur ne te ushqyer dhe duke u bere me aktive fizikisht.

Ushqehu me me shume pem e perime e me pak ushqime te zakonshme, pi uje me shume dhe leviz apo behu me shume aktive fizkisht. Persh Admin sapo zbulova faqen tuaj rastesisht duke naviguar ne internet duke qen qe jam e interesuar per te ber nje diet qe te bie nga pesha e tepert qe kam qe prej 5- 6 vitesh. Ne fillim sme bente pershtypje kur shtoja pesh ,ndihesha mir me veten por pasi arrita nje pesh dhe nuk isha un qe kontrolloja ushqimin por tashme isha vartese e ushqimit mbi te gjitha e varur nga embelsirat pasi i deshiroj shum.Nese jeni shtatzan apo edhe ndoshta planifikoni te mbeteni shtatzan ju sigurisht se keni gjetur deri me tani informata me bollek rreth seksit para shtatzanis dhe seksit pas lindjes pritni nje jet me pak aktivitet seksi pasi te keni edhe nje femija juaj ne shtepi.

Por pak ka bisedime rreth temes si seksi ne shtatzani, dhe kjo eshte ndoshta pershkak te tendencave kulturore qe kemi dhe themi se nenat shtatzana nuk jane per seks. Sikur shume njerez qe presin te behen prinder edhe ju ndoshta keni pyetje rreth siguris se seksit ne shtatzani dhe cka eshte normale per shumecn e qiftaveE po, cka eshte normale mund te ndryshoj shume, por nje fakt e ke te sigurt per te cilen mundesh shlire te llogaritesh se do te ket ndryshime ne jeten tuaj seksuale.

Komunikimi i hapur do te jet qelesi per mardhenie te knaqeshme dhe te sigurta seksuale gjate shtazanis. Nese keni nje shtatzani normale seksi ne shtatzani konsiderohet i sigurt gjat te gjitha fazave te shtatzanis.

molla ne shtatzani

Eshte ajo shtatzani qe konsiderohet me rrezik te vogel te komplikimeve sikur abortimi apo lindja e parakohshme. Flisni me mjekun tuaj apo me gjinkologun nese nuk jeni e sigurt nese bini ne njeren nga keto kategori. Pjesa ne vijim e keti artikulli mundet gjithashtu te ndihmoj. Natyrisht vetem pse seksi ne shtatzani eshte i sigurt nuk don te thote qe medoemos ju e deshironi ate!

Shume nena shtatzana zbulojne se deshira e tyre per te pasur seks ndryshon gjate fazave te shtatzanis. Perveq tjerash shume grave shtatzana ju duket e pa sikletshme te bejn seks pasi trupi tyre fillon te rritet e te ndryshoj.

Ju dhe pertneri juaj duhet ti mbani linjat e komunikimit te hapura lidhur me mardheniet e seksuale.

Surface laptop 4 release date

Mund te flisni per menyrat tjera qe te permbush nevojat tuaja seksuale. E ndoshta ju duhet edhe te ekspirementoni me pozitat seksuale per te gjetur ate qe ju pershtatet dhe ju pelqen. Shume shtatzana zbulojne se deshira dhe motivimi i tyre per seks humbet ne periudhen e fundit te shtatzanis.

Jo vetem per shkake te rritjes se trupit te tyre por gjithashtu edhe pershkake te preokupimit me lindjen e pashmangshme dhe eksitimin faktit qe do te behet nene. Nese mjeku juaj apo gjinekologu zbulon apo parasheh disa komplikime te rendesishme me shtatzanin tuaj ai apo ajo sigurisht se do te ju udhezoj kunder mardhenieve seksuale gjat shtatzanise. Faktoret me te zakonshem te rrezikut perfshihen:. Jo, jo direkt. Foshnja juaj eshte plotesisht e mborjtur nga thesi amniotic nje qese me mure te holla qe mban fetusin dhe lengun rrethues dhe muskujt e fuqishem te mitres.